İşletme maliyetlerini düşürmek

Ağır bir konu olmasına rağmen biraz yüzeysel olarak geçmekte fayda görüyorum çünkü derinine inersek çıkamayız. Samimi olmammız lazım…

Teknoloji; öncelikle teknolojiyi kullanmak gerekir çünkü elektronik ortam sizi bir yerden bir yere gitmeden ve gittiğiniz yerde zaman harcamadan çözüm üretmenize olanak sağlar. Mesela bankacılık işlemleri için şubeye gitmeyi bırakın artık. Şubesiz bankacılık yöntemlerini bulun ve onları uygulayın. Ayrıca çoğu alışveriş ihtiyacınızı internetten yapabilirsiniz.

Kiralama yöntemi; bazı şeyleri almak yerine kiralayın. Ancak bunu yaparken hesap kitabını çok iyi yapmalısınız. Maliyet hesaplaması basit gibi görünür ancak çok karmaşıktır ve detaylı düşünülmesi gerekir.

Evden çalışmak; eğer mümkünse ve koşullarınız da uygunsa evden çalışın veya elemanlarınızı evden çalıştırın.

Ödemelerinizi vaktinde yapın. Mesela eğer gecikmede olan borcunuz varsa, ilk önce en fazla faiz yediklerinizden başlayın. Kredi ve benzeri borçlarınızda ise eğer erken ödeme de indirim veriliyorsa değerlendirin. Ayrıca eğer çarşı pazarda alışveriş yapıyorsanız ya da Eminönü’nden alışveriş yapıyorsanız, pazarlık yapın. Bir de, özellikle büyük marketlerin kampanyaları önemli olabilir. Bazen -stoklarını bitime hedefiyle- ciddi promosyonlar ve kampanyalar yapabiliyorlar.

Kullanmadığınız telefon hattı vb gibi kiralama gideri olan şeyler varsa iptal edin ya da dondurun.

Bunlar ilk etapta yapabileceğiniz şeyler. Başka öneriler veya nokta atışı çözüm önerileriniz varsa aşağıdaki formu kullanarak yazabilirseniz sevinirim.

Yazar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir